SLEVY NA SOCIÁLNÍM POJIŠTĚNÍ PRO ROK 2023
Sleva se netýká zaměstnanců jako takových, ale jde o způsob, jak motivovat zaměstnavatele k zaměstnávání osob, které z různých důvodů nemohou pracovat na plný úvazek.
S účinností od 1. 2. 2023 může zaměstnavatel za stanovený okruh zaměstnanců a při splnění zákonem stanovených podmínek uplatnit slevy na sociálním pojištění za kalendářní měsíc ve výši 5 % z úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců, na které je sleva uplatňována. Vykonává-li zaměstnanec u téhož zaměstnavatele více zaměstnání (zkrácených úvazků), zahrnuje se za tohoto zaměstnance do úhrnu vyměřovacích základů zaměstnanců jen vyměřovací základ z toho zaměstnání, z něhož zaměstnavatel uplatňuje slevu.
OZNÁMENÍ UPLATŇOVAT SLEVU
Sleva se za kalendářní měsíc uplatňuje na tiskopisu Přehled o výši pojistného. Online tiskopis je k vyplnění na ČSSZ. Sleva se odečte od pojistného za kalendářní měsíc.
Dále musí zaměstnavatel provést oznámení záměru uplatňovat slevu na pojistném za zaměstnance. Formuář lze zaslat pouze elektronickou formou. Dostupný je k vyplnění online. Nebo můžete stáhnout v PDF formátu.
ZA KOHO VZNIKÁ NÁROK NA SLEVU NA SOCIÁLNÍM POJIŠTĚNÍ?
Podmínkou nároku na slevu je, že s výjimkou zaměstnance mladšího 21 let je s ostatními níže uvedenými zaměstnanci sjednána kratší pracovní nebo služební doba (zkrácený úvazek), přičemž rozsah takto sjednané kratší pracovní nebo služební doby činí nejméně 8 hodin a nejvíce 30 hodin týdně (tento rozsah platí obecně, tj. bez zřetele na různé délky týdenní pracovní nebo služební doby u konkrétního zaměstnavatele). Sjednání zkráceného úvazku se tedy nevyžaduje pouze u zaměstnance mladšího 21 let.
SLEVY NA SOCIÁLNÍM POJIŠTĚNÍ NÁLEŽÍ, POKUD
Nárok na slevu za kalendářní měsíc má zaměstnavatel za zaměstnance v pracovním nebo služebním poměru (okruh zaměstnanců je zvolen tak, aby se jednalo o osoby, které z důvodů různých životních situací nemohou nebo nejsou schopny pracovat po stanovenou týdenní pracovní dobu):
- osoba starší 55 let
- pečuje o dítě mladší 10 let
- pečuje o osobu blízkou mladší 10 let
- se zároveň připravuje na budoucí povolání studiem
- v období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, za který se sleva na pojistném uplatňuje, nastoupil jako uchazeč o zaměstnání na rekvalifikaci
- je osobou se zdravotním postižením
- je mladší než 21 let
Pokud je splněno více podmínek najednou, zaměstnavatel uplatní slevu pouze jednou za zaměstnance v kalendářním měsíci.
SLEVY NA SOCIÁLNÍM POJIŠTĚNÍ NENÁLEŽÍ, POKUD
- úhrn vyměřovacích zákadů je za kalendářní měsíc vyšší než 1,5 násobek průměrné mzdy. (1,5 násobek je tedy v roce 2023 částku 60 486 Kč)
- úhrn vyměřovacích základů připadající na 1 hodinu z úhrnu odpracovaných hodin ze všech těchto zaměstnání v kalendářním měsíci je vyšší (částka se nijak nezaokrouhluje) než 1,15 % průměrné mzdy (pro rok 2023 tedy 463,726 Kč)
- odpracovaná doba překročí v kalendářním měsíci 138 hodin. Limit se upraví v případě, že zaměstnanec nastoupil nebo ukončil pracovní poměr v průběhu měsíce. U osob mladších 21 let se tato podmínka nesleduje.
- zaměstnanec, který je osobou se zdravotním postižením podle § 67 odst. 2 ZZ, je v pracovním poměru k zaměstnavateli, který je zaměstnavatelem uznaným za zaměstnavatele na chráněném trhu práce podle § 78 ZZ, pokud by slevu uplatňoval tento zaměstnavatel, nebo
- je zaměstnanec uveden v měsíčním přehledu nákladů na náhradu mezd zaměstnanců pro uplatnění nároku na výplatu příspěvků v době částečné práce podle § 120e odst. 5 ZZ (tzv. kurzarbeit).
VÍCE PRACOVNÍCH POMĚRŮ U JEDNOHO ZAMĚSTNAVATELE
Pokud vykonává zaměstnanec u téhož zaměstnavatele více zaměstnání (zkrácených úvazků) v pracovním nebo služebním poměru, náleží sleva na pojistném jen z jednoho zaměstnání (za jeden zkrácený úvazek) – volba zaměstnání, za které zaměstnavatel v kalendářním měsíci slevu uplatní, je na zaměstnavateli; limit uvedený v předchozím odstavci platí pro všechna tato zaměstnání (bez ohledu zda zakládají účast na pojištění či nikoliv) dohromady
Příklad
Zaměstnanec pracuje u jednoho zaměstnavatele na poloviční úvazek 20 hodin týdně a zároveň si u stejného zaměstnavatele přivydělává, napříkal úklid ve večerních hodinách na 3 hodiny denně, tj. 15 hodin týdně. V tomto případě sleva na pojistném nenáleží. Dohromady rozsah pracovní doby činí 35 hodin týdně, to je více než stanovená hranice.